Procedura
Do WNIOSKU O WSZCZĘCIE POSTĘPOWANIA, należy dołączyć:
1. Rozprawę doktorską wraz ze streszczeniem w języku polskim i angielskim: WZÓR STRONY TYTUŁOWEJ ROZPRAWY DOKTORSKIEJ
- 1 egzemplarz w miękkiej oprawie wraz z dołączonym nośnikiem danych z nagraną w formacie PDF rozprawą doktorską (na nośniku powinien znajdować się tylko jeden plik pdf z całą rozprawą),
- 3 egzemplarze w wybranej formie – drukowanej lub na nośnikach danych (wersje dla recenzentów),
3. OPINIA promotora lub promotorów o rozprawie doktorskiej.
4. Wykaz dorobku naukowego, w tym prac naukowych, twórczych prac zawodowych oraz informację o działalności popularyzującej naukę.
5. OŚWIADCZENIE wszystkich współautorów określające ich wkład w powstanie artykułu lub monografii spełniającego wymagania do wszczęcia postępowania (prosimy o zapoznanie się z informacjami w kole 'Wymogi publikacyjne”).
6. Dokumenty z Komisji Bioetycznej:
- opinię właściwej komisji bioetycznej na przeprowadzenie badań dotyczących rozprawy doktorskiej,
- kopię wniosku potwierdzoną za zgodność z oryginałem (lub oryginał do wglądu), która była składana do właściwej komisji bioetycznej w celu wydania opinii,
- projekt eksperymentu medycznego, który był składany do właściwej komisji bioetycznej w celu wydania opinii
lub
oświadczenie, że zgoda nie jest wymagana, potwierdzone przez promotora
7. Raport potwierdzający pozytywne sprawdzenie rozprawy doktorskiej z wykorzystaniem Jednolitego Systemu Antyplagiatowego – wygenerowany z systemu przez promotora i podpisany.
8. PROTOKÓŁ OCENY ORYGINALNOŚCI ROZPRAWY DOKTORSKIEJ podpisany przez promotora.
9. Kopię poświadczoną notarialnie lub przez organ wydający dokumentu potwierdzającego posiadanie tytułu zawodowego (lub oryginał do wglądu).
10. Zaświadczenie o ukończeniu kształcenia w Szkole Doktorskiej.
11. Wydane przez Centrum Nauczania Języków Obcych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi zaświadczenie o zdanym egzaminie z języka angielskiego dla kandydatów ubiegających się o przyjęcie do Szkoły Doktorskiej.
Jeżeli rozprawa doktorska ma formę tzw. „zszywki” prosimy o zapoznanie się z informacjami w kole „rozprawa w formie zszywki”.
W przypadku Kandydata, który ukończył kształcenie w Szkole Doktorskiej prowadzącej kształcenie w dziedzinie innej niż nauki medyczne i nauki o zdrowiu, Rada powołuje Komisję weryfikującą ogólną wiedzę teoretyczną Kandydata w dyscyplinie, w której Kandydat ubiega się o nadanie stopnia doktora oraz umiejętność samodzielnego prowadzenia przez niego pracy naukowej.
Po przeprowadzeniu weryfikacji z udziałem Kandydata ubiegającego się o nadanie stopnia doktora Komisja weryfikująca może zaopiniować pozytywnie bądź negatywnie dopuszczenie rozprawy doktorskiej do obrony.
W przypadku uzyskania negatywnej opinii Komisji weryfikującej, prowadząca postępowanie Rada, na wniosek Kandydata, może wyrazić zgodę na dokonanie powtórnej weryfikacji przez Komisję weryfikującą, nie wcześniej jednak niż po upływie 3 miesięcy od dnia przystąpienia do pierwszej weryfikacji i nie więcej niż raz.
Rada Nauk Medycznych wyznacza 3 recenzentów.
Recenzentem może być osoba posiadająca tytuł profesora lub stopień doktora habilitowanego, niebędąca pracownikiem Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz podmiotu, którego pracownikiem jest osoba ubiegająca się o stopień doktora.
Rada Nauk Medycznych dopuszcza do obrony kandydata, który uzyskał co najmniej 2 pozytywne recenzje.
Rada powołuje komisję do przeprowadzenia obrony rozprawy doktorskiej w składzie co najmniej 7 członków Rady oraz recenzentów.
UWAGA – w przypadku osób rozpoczynających kształcenie w Międzynarodowej Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi od roku akademickiego 2022/2023. warunkiem przystąpienia do obrony jest opublikowanie jako jedyny pierwszy autor co najmniej jednej pracy oryginalnej (bez kazuistyki) w czasopiśmie o punktacji wynoszącej co najmniej 40 pkt, zamieszczonym w obowiązującym WYKAZIE czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych.
Po przyjęciu rozprawy przez Radę jest ona zamieszczana wraz z jej streszczeniem oraz recenzjami na BIP Uczelni. Obrona może odbyć się najwcześniej 30 dni po zamieszczeniu rozprawy na BIP.
Obecnie obrony rozpraw doktorskich odbywają się w trybie stacjonarnym lub zdalnym – w tym celu należy złożyć WNIOSEK.
Przed dopuszczeniem do obrony w trybie zdalnym należy złożyć OŚWIADCZENIE.
W przypadku obrony przeprowadzanej w trybie stacjonarnym Przewodniczący Rady Nauk Medycznych może wyrazić zgodę na uczestniczenie recenzentów w trybie zdalnym. Recenzent
zobowiązany jest do zgłoszenia chęci uczestnictwa w obronie w trybie zdalnym na co najmniej 5 dni przed wyznaczonym terminem obrony.
Termin obrony wyznaczany jest przez Prodziekana ds. Nauki, o terminie kandydat informowany jest drogą e-mailową.
Przed obroną rozprawy doktorskiej w formie zdalnej istnieje możliwość przeprowadzenia próby – w tym celu należy wysłać e-mail na adres ewelina.plocinska@umed.lodz.pl.
1. Obrona odbywa się na otwartym posiedzeniu przed Komisją doktorską w obecności co najmniej połowy składu komisji, w tym co najmniej 2 recenzentów.
2. Promotor przedstawia sylwetkę i dorobek naukowy doktoranta.
3. Po przedstawieniu przez kandydata głównych założeń i wyników rozprawy doktorskiej, Przewodniczący Komisji doktorskiej zarządza przedstawienie recenzji.
4. Kandydat ustosunkowuje się do uwag zawartych w recenzjach.
5. Przewodniczący Komisji doktorskiej otwiera publiczną dyskusję.
6. Kandydat udziela odpowiedzi na zadane pytania i wyjaśnia swoje stanowisko.
7. Po zakończeniu części jawnej posiedzenia odbywa się tajna narada Komisji, na której przeprowadza się głosowanie.
Rada Nauk Medycznych podejmuje uchwałę o nadaniu lub odmowie nadania stopnia doktora.
Wręczenie dyplomu doktorskiego ma miejsce na uroczystym posiedzeniu Senatu.
Rozprawa doktorska może uzyskać wyróżnienie Rady Nauk Medycznych w przypadku gdy co najmniej dwóch recenzentów wnioskowało o jej wyróżnienie oraz został spełniony co najmniej jeden z poniższych warunków:
1. prace wchodzące w skład spójnego tematycznie zbioru, będącego formą rozprawy doktorskiej, posiadają łączny współczynnik wpływu Impact Factor wynoszący co najmniej 3 punkty;
2. wyniki badań będących przedmiotem rozprawy doktorskiej zostały opublikowane lub przyjęte do druku w formie publikacji oryginalnej lub cyklu publikacji w czasopismach o łącznym współczynniku wpływu Impact Factor wynoszącym co najmniej 3 punkty w terminie nieprzekraczającym jednego roku od dnia obrony rozprawy doktorskiej, a doktorant jest ich pierwszym autorem.
W terminie nieprzekraczającym jednego roku od dnia obrony rozprawy doktorskiej należy złożyć do Przewodniczącej Rady Nauk Medycznych pisemną informację o publikacjach ogłoszonych lub przyjętych do druku, wraz z kopią publikacji lub listem od redakcji czasopisma, poświadczającym przyjęcie pracy do druku.
Za wydanie odpisu dyplomu doktorskiego w języku polskim pobiera się opłatę w wysokości 60 zł.
Dyplom w języku obcym wydawany jest na pisemny wniosek – WZÓR WNIOSKU DO POBRANIA. Za wydanie odpisu w języku obcym pobiera się opłatę w wysokości 80 zł.
Wpłaty za odpis dyplomu należy dokonać na poniższy numer konta:
ING Bank Śląski 46 1050 1461 1000 0005 0378 4118
Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Al. Kościuszki 4, 90-419 Łódź
W tytule przelewu należy wpisać następującą informację:
-Imię i Nazwisko doktoranta,
-Wydział Lekarski,
-opłata za odpis dyplomu doktorskiego.