Zaproszenie do udziału w projekcie “COVID-19 -zrozumieć swoje emocje poprzez fotografię”

Drodzy Nauczyciele Akademiccy i Studenci

Każdy z nas, zarówno studenci jak i nauczyciele akademiccy odczuwa silnie skutki pandemii, martwi się o zdrowie swoje i swoich bliskich i przeżywa przymusową izolację w najpiękniejszych miesiącach w roku. Często odczuwamy teraz stres, lęk lub irytację.

Dobrze jest w takim momencie postarać się lepiej zrozumieć własne odczucia, żeby zrozumieć wynikające z nich reakcje i znaleźć najlepsze sposoby na zadbanie o swoje  potrzeby.

Chcemy zaprosić Państwa do takiej chwili uważności. Usiądźmy na chwilę, i zastanówmy się co właściwie czujemy, jakie sygnały wysyła nam nasze ciało i umysł. Jak możemy to określić i wyobrazić to sobie. Po tym momencie samorefleksji, wykorzystajcie telefon do zrobienia zdjęcia, które odzwierciedla to co poczuliście, przełoży myśli na obraz. Zdjęcie może być całkowicie abstrakcyjne, mogą to być tylko kolory i abstrakcyjne kształty, może też być w pełni realistyczne.

Zwróćcie uwagę na to, że podczas, gdy często odczuwamy negatywne emocje związane z obecną sytuacją, wiele osób zauważa, że niespodziewanie ma więcej czasu na czytanie zaległych książek, oglądanie filmów, powrót do dawnych hobby czy też ćwiczenia. Postarajcie się ująć w zdjęciach obydwa wyżej wspomniane aspekty.

Możecie każdemu ze swoich zdjęć lub ich całej serii (maks. 3) nadać tytuł. Możecie też podać pojedyńcze słowa, które ułatwią zinterpretować fotografie.

Prosimy o unikanie zdjęć umożliwiających identyfikację osoby, gdyż chcemy zapewnić autorom anonimowość.

Jak wykorzystamy nadesłane zdjęcia?

Po pierwsze, pokażemy je w czasie międzynarodowego spotkania online poświęconego potrzebom psychicznym studentów w tym trudnym okresie. Chcemy je również opublikować online w formie wirtualnej wystawy oraz w formie artykułu. Jeżeli podacie nam adres mailowy, zaprosimy Was do udziału w webinarium.

Zdajemy sobie sprawę, że to nie jest projekt, który zainteresuje wszystkich, ale mamy nadzieję, że dla części będzie możliwością do kreatywnej aktywności, a przede wszystkim da nam wszystkim poczucie, że pomimo izolacji w realnym świecie, jesteśmy członkami jednego zespołu, którzy chcą się nawzajem lepiej zrozumieć.

Link do uploadowania zdjęć: https://www.surveymonkey.com/r/COVID19photographs

Rozumiemy, że przesyłając nam zdjęcia wyrażają Państwo zgodę na ich wykorzystanie do wyżej opisanych celów.

Janusz Janczukowicz i zespół projektu